Zespół SPCh ds. Płci i Seksualności w pełni ukonstytuował się 9-12-2022 (akceptacja Regulaminu, powołanie członków). Praca Zespołu koncentruje się wokół tematyki płci i seksualności (oraz małżeństwa i rodziny) i ma charakter roboczo-doradczy wobec innych ciał SPCH. Według Regulaminu, Zespół ma następujące uprawnienia:
Funkcję pierwszego koordynatora Zespołu pełni Agnieszka Marianowicz-Szczygieł
*
UWAGA! AKTUALIZACJA 2024!
Miło nam poinformować, że po bardzo intensywnej pracy zostały zaktualizowane tzw. Standardy SPCh. Pełna nazwa dokumentu:
Wzór cytowania:
Marianowicz-Szczygieł A., Margasiński A., Haynes L., Smyczynska J., van Mol A., Pietruszewski K., Próchniewicz J., Wozinska K., B. Chazan, Chochel K., Białecka B., Kołodziejczyk A. (2024). Standardy i wytyczne Stowarzyszenia Psychologów Chrze- ścijańskich w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci i młodzieży z problemami identyfikacji płciowej. Warszawa: Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich
Marianowicz-Szczygiel A., Margasinski A., Haynes L., Smyczynska J., van Mol A. Pietruszewski K., Próchniewicz J., Chazan B., Wozinska K., Chochel K., Białecka B., Kolodziejczyk A. (2024). Standards and Guidelines of the Association of Christian Psychologists in Poland for the Diagnosis and Therapy of Children and Adolescents with Gender Identity Issues. Association of Christian Psychologists in Poland, Warsaw
NEW 2024 UPDATED ENGLISH VERSION of STANDARDS SPCh!- link
NOWA ZAKTUALIZOWANA WERSJA POLSKA 2024 – link
W obecnej, drugiej wersji dokumentu, staraliśmy się uwzględnić wnioski i uwagi, które do nas napłynęły po opublikowaniu wersji pierwszej, jesienią 2023 roku, doprecyzowaliśmy pewne pojęcia, a przede wszystkim zaktualizowaliśmy i znacząco wzbogaciliśmy bibliografię, zwłaszcza w obszarze zdrowia, oraz nieznacznie uzupełniliśmy wytyczne psychoterapeutyczne oraz ramy metodologiczne. Do grona autorów dołączył także prof. Bogdan Chazan oraz dwie osoby z zagranicy: dr Laura Haynes oraz dr Andre van Mol z USA. Standardy SPCh 2024 zostały także wzbogacone o odniesienia do AGREE II – systemu ewaluacji profesjonalnych wytycznych do pracy klinicznej.
Dokument powstawał wieloetapowo od początku 2023 roku. Na jego kształt złożyła się praca kilkunastu ekspertów korzystających z międzynarodowych doświadczeń klinicznych i dorobku naukowego psychologów, psychoterapeutów (w tym psychoterapeutów dzieci i młodzieży, rodziny oraz terapeutów uzależnień), seksuologów i lekarzy (o specjalnościach: medycyna rodzinna, psychiatria, endokrynologia dziecięca, ginekologia i położnictwo). Tego typu publikacja jest niezmiernie potrzebna nie tylko w Polsce, wypełnia istotną lukę w literaturze przedmiotu i terapeutycznej praktyce.
Dokument skierowany jest do szerokiego grona odbiorców:
psychologów i psychoterapeutów, lekarzy, pedagogów i duszpasterzy, prawników i twórców polityk publicznych oraz także dla rodziców. Na plan pierwszy wysuwa się jego zastosowanie kliniczne.
Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania finalnej wersji dokumentu.
*
„Standardy i wytyczne Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci i młodzieży z problemami identyfikacji płciowej” to kompleksowy dokument o potwierdzonych podstawach antropologicznych i naukowych, oparty na starożytnej zasadzie etyki lekarskiej: po pierwsze nie szkodzić. Co najmniej siedem niezależnych przeglądów systematycznych światowej literatury naukowej wykazało, że potwierdzanie niespójności płci wśród młodzieży ma charakter w najlepszym wypadku eksperymentalny i może skutkować znaczną, nieodwracalną szkodą. Społeczność międzynarodowa ma dług wdzięczności wobec tej organizacji za odważne opracowanie tych od dawna oczekiwanych standardów i wytycznych dotyczących optymalnej i etycznej opieki nad młodzieżą mającą problemy z tożsamością płciową”.
dr n.med. Michelle A. Cretella
Co-Chair, Adolescent Sexuality Council, Amerykańskie Kolegium Pediatrów, USA
*
„Standardy i wytyczne Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci i młodzieży z problemami identyfikacji płciowej” szczegółowo omawiają antropologię ludzkiej seksualności i etiologię zagadnień związanych z tożsamością płciową. Zalecenia dotyczące postępowania z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami tożsamości płciowej są skrupulatne i metodyczne. W dłuższej perspektywie postępowanie zgodnie z zaleceniami niniejszego dokumentu ujawni także stopień rozpowszechnienia różnych aspektów omawianych tu zagadnień, umożliwiając opracowanie uproszczonej wersji wytycznych. Byłoby to korzystne dla wielu społeczności na całym świecie”.
Bryan Shen
Licencjonowany Doradca, Region Południowej i Wschodniej Azji (Singapur, Malezja, Tajlandia, Filipiny oraz Wietnam)
*
„Te ‘Standardy i wytyczne’ są naprawdę doskonałe! Tak powinny wyglądać wszystkie standardy opieki nad dziećmi i młodzieżą mającymi wątpliwości dotyczące płci – przygotowane w oparciu o liczne przeglądy badań systematycznych i doświadczenie kliniczne właściwych organów ds. zdrowia. W końcu mamy także coś z chrześcijańskiego punktu widzenia!”
dr Laura Haynes, psycholog, USA
Executive Board, International Foundation for Therapeutic and Counseling Choice, Country Representative for U.S.A. (IFTCC.org)
*
„Jaka reakcja jest najlepsza w obliczu ogromnego wzrostu liczby młodych ludzi identyfikujących się jako osoby transpłciowe i/lub wyrażających tu niepewność? Na czym polega autentyczna, całościowa opieka nad dzieckiem? W oparciu o szeroko zakrojone badania i najnowsze przeglądy dowodów z wielu krajów europejskich i stanów USA, Standardy SPCh szczegółowo odpowiadają na te pytania. Standardy stanowią doskonałe i bardzo potrzebne lekarzom i terapeutom w Polsce wytyczne, zapewniając ugruntowaną naukowo alternatywę dla modelu afirmującego i jego kompleksowe podważenie”.
dr Amy E. Hamilton, Research Associate, University of Texas-Austin, USA
*
„Kwestia opieki nad dziećmi i młodzieżą doświadczającymi dezorientacji płciowej jest kontrowersyjnym problemem medycznym, społecznym, politycznym i prawnym we wszystkich krajach zachodnich. Zbyt często dobra praktyka kliniczna w krajach zachodnich zostaje przejęta przez ideologie społeczne i polityczne. Stowarzyszenie Chrześcijańskich Psychologów w Polsce stworzyło rozsądny i oparty na dowodach dokument, który zawiera spójne i wszechstronne spojrzenie na antropologię, badania naukowe, podstawy praktyki klinicznej i politykę społeczną analizy, które stanowią odpowiednią podstawę dla rozsądnych standardów najlepszych praktyk w diagnostyce i terapii. Niniejszy dokument – „Standardy i wytyczne Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich
w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci i młodzieży z problemami identyfikacji płciowej”– jest fantastycznym źródłem, które określa zdroworozsądkowe i oparte na dowodach standardy opieki nad dziećmi doświadczającymi dezorientacji płciowej. To dzieło godne pochwały”.
John Steenhof
Główny Prawnik, Human Rights Law Alliance, Australia
*
„Rozpoczęcie ‘zmiany płci’ u niedojrzałych osób jest jak gra w rosyjską ruletkę z 5 kulami na 6 miejsc w lufie. To szaleństwo, które będzie miało nieodwracalne konsekwencje dla nastolatka. Ostrożność sugerowana przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich w Polsce jest koniecznością dla wszystkich w tej kwestii.
We Francji ideolodzy gender przejęli władzę w krajowym systemie edukacji, a stowarzyszenia feministyczne i LGBT indoktrynują dzieci i nastolatki. Zwłaszcza chłopcy są zaburzeni, a ich męskość, jako przyszłych mężczyzn dekonstruowana, niszczona [w zarodku]. Przyszłe konsekwencje są póki co nieobliczalne. Nawet władze chińskie obawiają się, że feminizacja chłopców może zagrozić ich cywilizacji.
Teoria gender to kompletny nonsens, unieważniony przez naukę oraz badania i obserwacje prowadzone od zarania dziejów. Jest to także przestępstwo, ponieważ prowadzi młodych ludzi do przekonania, że mogą wybrać płeć według własnego uznania”.
Jean-Paul Benglia
Specjalista i mówca w dziedzinie teorii gender i jej niebezpieczeństw dla dzieci i nastolatków, Francja.
*
„To długo oczekiwany i niezwykle potrzebny dokument, ponieważ pomaga profesjonalistom, nauczycielom i rodzicom, którzy często czują się zdezorientowani, jeśli chodzi o kwestie osób transpłciowych. Wytyczne są szczególnie cenne ze względu na ich silne wsparcie danymi naukowymi i ugruntowanie badaniami.
Niech Bóg błogosławi ten ważny początek!”, Kristina Malysheva, psycholog, Ukraina
*
LISA
Zakres, głębia, skala i przejrzystość Standardów SPCh są oszałamiające. Skutecznie rozpakowują, wyjaśniają i łączą wiele złożonych aspektów antropologicznych, socjologicznych, prawnych, historycznych, medycznych i naukowych związanych z kwestiami tożsamości płciowej. Słusznie podnosi się tu alarm w związku z różnymi „niewiadomymi” i „niepoznawalnymi” rzekomo (obecnie) czynnikami, o których każdy transpłciowy nastolatek powinien zostać poinformowany. Wybrzmiewa tu także oczywiste współczucie dla wszystkich zaangażowanych stron, a zalecenia dotyczące dalszych działań są pozytywne i praktyczne. Choć rzecz została bardzo dokładnie zbadana i opisana przez profesjonalistów, jest dostępna dla ogółu społeczeństwa, zwłaszcza dla rodziców, których dzieci zapewniają ich, że urodzili się w „niewłaściwym ciele” i potrzebują „zmiany płci”.
dr Lisa Severine Nolland (University of Bristol); CEO, Marriage, Sex and Culture Group, Londyn
realizacja estinet.pl